Charakterystyka ogrodu w stylu japońskim

Projektanci ogrodów bardzo często stawiają na dostosowanie natury do ludzkich potrzeb. Ujarzmiona przyroda wygląda intrygująco, trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że pozbawienie jej naturalności działa na jej niekorzyść. Oczywiście, projektując ogród nie musimy wcale odwoływać się do tego trendu. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zastosować odmienne rozwiązanie zasługuje ogród w stylu japońskim.

Aby zrozumieć, na czym polega jego wyjątkowość warto przypomnieć sobie, że w kulturze japońskiej człowiek nie jest władcą otaczającego go świata, ale jedynie jednym z jego elementów. W ogrodzie japońskim nie ma więc miejsca na poskramianie przyrody, takie zachowanie jest bowiem postrzegane jako nienaturalne i pozbawione uzasadnienia. Już ta krótka charakterystyka uświadamia nam, że styl japoński wcale nie jest rozwiązaniem, które każdemu przypadnie do gustu w jednakowy sposób. Jego zwolennikami są przede wszystkim te osoby, które stawiają na wyważoną, oszczędną elegancję i uważają, że ogród powinien być oazą spokoju, miejscem, w którym można na moment oderwać się od rzeczywistości.

Co ciekawe, samo mówienie o ogrodzie japońskim jest pewną niekonsekwencją, istnieje bowiem wiele jego rodzajów. Choć jednak wariantów jest wiele, pewne założenia kompozycyjne okazują się niezmienne. Jednym z nich jest odgrodzenie ogrodu od otoczenia, ogród japoński niezmiennie jest bowiem przestrzenią zamkniętą. Japończycy nie udają, że ogród to przedłużenie krajobrazu, który ich otacza, choć kładą duży nacisk, aby elementy charakterystyczne dla tego krajobrazu pojawiły się również w ogrodzie.

Jednocześnie ogród japoński jest przedłużeniem domu, powinien więc posiadać nie tylko zbliżone materiały, ale i kolorystykę. Nie można też zapominać o tym, że Japończycy są zwolennikami zasady miniaturyzacji, projekty ich ogrodów odzwierciedlają więc japoński krajobraz w pigułce ze skalnymi pagórkami przypominającymi górskie pasma oraz oczkami wodnymi symbolizującymi oceany. A jednak, choć miniaturyzacja wymaga od nas pomysłowości, ogród w stylu japońskim niezmiennie stawia na naturalność i prostotę. Jest miejscem, w którym mamy czuć się dobrze, nie może więc nas rozpraszać udziwnieniami.

Zaprojektowanie ogrodu w stylu japońskim nie zawsze jest proste, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby skonsultować się z profesjonalistami. Pracownicy firmy Jaga Garden (jagagarden.pl) mają duże doświadczenie obejmujące zarówno projektowanie, jak i pielęgnowanie ogrodów, mogą więc nieść pomoc również wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajdują się ogrody japońskie.

POLECAMY:

 

biuro@heavymotyl.pl

Galeria