Co warto wiedzieć o sposobach zapobiegania odleżynom?

Choroba czy starość przykuwa wiele osób do łóżka. Zdecydowana większość tych osób jest w tak ciężkim stanie, że nie jest w stanie samodzielnie zmienić swojej pozycji. Kilka godzin takiego leżenia w jednej pozycji może spowodować pojawienie się na skórze ran. Rany te noszą nazwę odleżyn.

Odleżyny są bardzo bolesne, dlatego opiekując się osobami leżącymi należy zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Objawem, który powinien nas zaniepokoić jest zaczerwieniona skóra. Jeśli zaczerwienie to znika nawet wtedy, kiedy ustąpi ucisk w tym miejscu, to znak, że zaczyna się tworzyć odleżyna. To początkowe stadium da się wyleczyć, ale pod kilkoma warunkami. Jednym z nich jest zmienianie co dwie godziny pozycji. Aby zapobiec powstaniu odleżyn trzeba także koniecznie oklepywać miejsca, które są szczególnie podatne na odleżyny. Miejsca te to między innymi plecy. Pamiętajmy także o higienie, a zwłaszcza o bardzo starannym wycieraniu umytych miejsc.

Nawet najbardziej troskliwa opieka kochających osób może jednak okazać się nie wystarczająca w profilaktyce odleżyn. Warto więc pomyśleć także o specjalistycznych akcesoriach i sprzęcie, które mogą nam ułatwić opieką nad bliską nam osobą. Łóżko na, którym ułożymy specjalny materac przeciwodleżynowy na pewno jest jednym z takich sprzętów. W zależności od tego, jaki jest stopień unieruchomienia osoby, którą się opiekujemy możemy wybrać materac lateksowy, żelowy  lub przypominający wyglądem jeża materac wykonany z gąbki falistej. Materace te mogą być stosowane jednak tylko w przypadku osób, które są w stanie się poruszać. W przypadku osób całkowicie unieruchomionych znacznie lepiej sprawdzają się materace zmiennociśnieniowe.

W zależności od modelu w sklepach medycznych dostępne są materace przeciwodleżynowe przeznaczone do zapobiegania i leczenia odleżyn bardzo różnego stopnia. Te najprostsze zapobiegają i leczą odleżyny od I do III stopnia, te najbardziej zaawansowane do stopnia IV. Ze względu na swoją cenę raczej nie są używane w opiece domowej, ale w szpitalach. W opiece domowej znacznie częściej stosowane są materace zmiennociśnieniowe bąbelkowe lub rurowe. Niższa cena tych materacy nie oznacza jednak, że są one gorsze od bardziej zaawansowanych modeli. Są wybierane częściej, gdyż niewiele jest osób, które mogą sobie pozwolić na zakup materaca za ponad trzy tysiące złotych.

Integralną częścią każdego materaca zmiennociśnieniowego jest elektryczna pompa, która tłoczy w komory materaca powietrze. Materace zmiennociśnieniowe są w zasadzie bezobsługowe.

POLECAMY:

 

biuro@heavymotyl.pl

Galeria