Wykorzystanie energii odnawialnej – panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, a może pompa ciepła?Wykorzystanie energii odnawialnej – panele fotowol

Współczesne mieszkalnictwo coraz częściej korzysta z rozwiązań z udziałem energii odnawialnej. Służy ona nie tylko do ogrzewania wody, także zapewnia ciepło w całym budynku. Najczęściej wykorzystuje takie urządzenia jak panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Wydawać, by się mogło, że wybór jednego z nich jest wystarczający. Jednak warto wziąć pod uwagę połączenie wszystkich metod w jedną całość tak, aby stały się one kompletnym systemem.

Nie tylko wzrost cen tradycyjnych źródeł energii przyczynił się do rozpowszechnienia wykorzystania zasobów naturalnych w mieszkalnictwie. Duży wpływ na rozwój rynku korzystającego z odnawialnych źródeł energii miał rosnący trend ekologiczny. Te dwie kwestie sprawiają, że mieszkańcy domków jednorodzinnych dużo chętniej sięgają do rozwiązań właśnie z tego zakresu.

Bardzo częstym wyborem były kolektory słoneczne, które podgrzewają wodę użytkową. Jednak w wyniku zmian prawnych oraz zwiększenia dotacji, dość znaczną popularnością cieszą się także panele fotowoltaiczne, które wytwarzają prąd. Dodatkowo można jeszcze mówić o pompach ciepła, które znajdują zastosowanie w systemie grzewczym.

Kiedy połączymy w jedną całość wszystkie 3 metody, otrzymamy ciepła wodę, ogrzany dom, a także prąd niezbędny do codziennego funkcjonowania. W jaki sposób działają poszczególne elementy takie systemu?


Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne mają do spełnienia jedno ważne zadanie, jakim jest przekształcenie energii słonecznej w prąd. Może to pozwolić na prawie całkowite uniezależnienie od sieci energetycznej.

Najskuteczniejsze rezultaty uzyskamy przez zainstalowaniu paneli w nasłonecznionym miejscu. Silne promieniowanie i  liczba słonecznych dni przekładają się na ilość prądu, który można uzyskać z całej instalacji.

Miejsca, które potrzebują dużego zapotrzebowania energetycznego, powinny zastosować właśnie to rozwiązanie. Mogą to być gospodarstwa rolne czy chłodnie. W takich miejscach prąd jest zużywany „na bieżąco”. Dość szczególnym wyzwaniem jest magazynowanie energii. Może się ono odbywać, za pomocą specjalnych akumulatorów , niestety, o dość niskiej trwałości i podnoszących koszty całej inwestycji. Istotne są także nowe regulacje prawne: od 1 stycznia 2016 roku będzie możliwa odsprzedaż tworzonego prądu do sieci energetycznych.


Kolektory słoneczne

Wykorzystując panele fotowoltaiczne również do ogrzewania wody użytkowej, musimy liczyć się z tym, że ich możliwości będą wykorzystane w zaledwie ok. 15 proc. Dlatego, według niego, dużo lepiej sprawdzą się kolektory słoneczne, wykorzystujące energię słoneczną w 84 proc. Ich zadanie polega na przekształceniu promieniowania słonecznego w ciepło, które może podgrzewać wodę, a także służyć do ogrzewania budynku.

Konstrukcja kolektorów umożliwia im wychwytywanie ciepła słonecznego. Następnie ciepło jest przekazywane do zbiornika z wodą za pomocą płynu solarnego. Woda w zbiorniku nagrzewa się, kiedy płyn solarny oddaje jej ciepło.

W jaki sposób są montowane kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne? Najczęściej są montowane na dachach, dużo rzadziej umieszcza się je na ścianach czy tarasach. Warto pamiętać o właściwym kierunku. Dla uzyskania maksymalnej efektywności powinno się zawsze wybierać stronę południową. Takie inwestycje zwracają się po pewnym czasie. W tych w dwóch przypadkach szacuje się, że na zwrot należy czekać od 3 do 6 lat.


Pompy ciepła

Ostatnim rozwiązaniem, jakie może być wykorzystane w naszym systemie jest pompa ciepła. Szczególnym rodzajem jest pompa powietrzna. Wykorzystuje ona niskotemperaturową energię cieplną z powietrzna. Pozyskana energia jest przekształcona w ciepło, które może ogrzewać pomieszczenia.

Cały proces tworzenia ciepła za pomocą pomp powietrza posiada dwie ważne zalety. Jest tani oraz wydajny. Dzięki niemu będziemy potrzebować jedynie ok 25-35 proc. energii z sieci elektrycznej, co znacznie pozwala zredukować koszty. Nasze pozostałe 65-75 proc. Energii uzyskujemy całkowicie za darmo ze środowiska naturalnego. Natomiast kiedy dołożymy do tego inne źródła prądu jak panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, możemy być  pewni, że stworzymy samowystarczalny system, który zapewni ciepłą wodę, ogrzewanie oraz prąd do codziennego użytku.

 

POLECAMY:

 

biuro@heavymotyl.pl

Galeria